Курортно селище Китен се намира в югоизточната част на Република България, на Черноморското крайбрежие, на 55 км. югоизточно от областния център гр. Бургас, 5 км. южно от общинския център Приморско и 12 км. северозападно от центъра на съседната община Царево. Разположено е северно от устието на река Караагач /Китенска р./, а част от него - на малкия полуостров Урдовиза.
Основните особености на релефа в Китен, които са и от първостепенно значение за туризма, са двата живописни залива - Караагач и Атлиман и плажните ивици. Съществуват и други красиви малки заливи по Странджанското крайбрежие /Созополски, Каваците, Стомопло/, но всеки от тях се отличава със свои собствени условия и очарование.
Съчетанието на гористите разклонения на Странджа и морето допринасят за това плажовете да са може би основният природен ресурс, който обуславя развитието на Китен като курортно селище и като център за лятна морска рекреация. Град Китен разполага с два пясъчни плажа с обща площ от около 145 000 м2. Северният плаж или „Китен-Атлиман“ се намира в дъното на едноименния залив. Той е с площ от около 81 000 м2, който включва и красиви пясъчни дюни. От двете страни плажът е заграден от висок скалист бряг. Южният плаж условно се разделя на два - плаж „Китен-юг“ и плаж „Къмпинг Китен“. Той е разположен на залива Урдовиза, който е по-широко отворен към морето. Дължината на бреговата му ивица е 1380 м. На юг достига до устието на р. Караагач, а на север до началото на скалистия полуостров Урдовиза, където сега е изграден пристанищният кей. В близост до Китен са плажовете на ММЦ - „Приморско“ и „Приморско-юг“, които са сред най-големите плажове на Черноморието южно от Бургас. Китен има мек, слънчев, топъл и влажен преходносредиземноморски климат. Средната годишна температура е 12°С, а средната януарска не пада под 2°С. В Китен не се наблюдават характерните за вътрешността на Странджа мразове през зимата. Средната дневна температура през лятото е 27°С, като то е топло с около 1700 слънчеви часа от май до октомври.
Преобладаващите ветрове са с посока северозапад, както и бризова циркулация през топлото полугодие. Добрите климатични условия, съчетани с особеностите на релефа — затворените заливи, предполагат спокойно море през по-голямата част от летния сезон. Неблагоприятни са силните дъждовни и гръмотевични бури в края на летния сезон обикновено в края на август и септември. Курортът е разположен на брега на Черно море, което само по себе си е затворено море - единствената му връзка със Световния океан е протокът Босфор, който го свързва с Мраморно море. Това обуславя ниската му соленост, за което допринасят и вливащите се в него големи европейски реки Дунав, Днепър, Днестър и Дон. 18-те промила соленост отличават Черно море от всички други морета, както слабо изразените приливи и отливи, а също и липсата на опасни морски обитатели. Тези условия дават прекрасни предпоставки за развитието на летен морски туризъм по бреговете на този воден басейн, както и на други рекреационни дейности като водни спортове, риболов и т.н.